Pierwsi greenkeeperzy

Czy zastawnawialiście się kiedy właściwie powstał zawód greenkeepra?? 

W księgach archiwalnych Aberdeen Golf Links z roku 1820 istnieje wzmianka o tym, że klub zgodził się płacić 4 funty szterlingi rocznie dla Alexandra Monroe za "opiekę nad linksami". Monroe musiał wykazywać szczególna uwagę na utrzymanie dołków we właściwym stanie. Dwa lata później jego pensja zmalała do 3 funtów rocznie (powód nieznany). 

Warto zwrócić uwagę, że prawidłową nazwą jest słowo "greenkeeper" a nie "greenskeeper" gdyż historycznie nazwa "green" odnosiła się do całego terenu pola golfowego a nie tylko miejsca z dołkiem i flagą czyli obecnego putting green.

Old Tom Morris

Rys 1. Old Tom Morris

Także opiekowanie się "green" i profesja greenkeepera miała swój początek. Bardzo często pierwsi PRO zostawali greenkeeperami.  Tak było w przypadku gentelmana nazywającego się Old Tom Morris 4 krotnego zwyciezcy British Open wciąż uważanego za wielkiego człowieka golfa.  Morris na początku lat 50 XIX wieku został zatrudniony w klubie Prestwick Golf Club gdzie zaprojektował, rozplanował i utrzymywał pole. Nastepnie został greenkeeperem St Andrews w 1865 gdzie akurat stan pola był fatalny. Miał za zadanie poszerzanie fairway, powiększanie green, wprowadzanie technik greenkeeperskich rozwiniętych w Prestwick,  wybudowanie 2 nowych green (dołek 1 i 18) i utrzymanie hazardów.  Pozostał na tej pozycji do 1904 roku. Morris miał dwie zasady utrzymania trawy:

1. "Mair saund Honeyman"  - czyli jego ciągłe powtarzanie do asystenta Honeymana aby aplikował więcej piasku na green, tee, i fairway gdyż wg niego piaskowanie było potrzebne aby "zachować charakter trawy"

2. "Nay Sunday play" - czyli nie ma gry w niedziele , trawa potrzebuje odpoczynku mimo iż gracze nie potrzebują

Do dnia dzisiejszego na nie ma gry na Old Course w niedziele za wyjątkiem turnieju British Open

first reel mower

Rys 2. Pierwsza kosiarka wrzecionowa rok 1830. Projekt: Edwin Budding 

  TK

Kontakt z PSG

Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów
13-100 Nidzica; ul. Kopernika 3/8

 

Prezes Zarządu

Tomasz Klimza ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

tel. 663 303 347, 

 

Vice-Prezes

Bartosz BychowskiTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

tel. 512 130 280

 

Sekretarz

Piotr Janusz; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel. 661 296 796

 

deere elkner barenbrug hein
bonita polger prograss perrot
perfetto sibelco logo betkowski logo 2

Patronat medialny

logo-bis topgolf