Core Recycler by Widennmann

logo wiedennmann.png      


Core-Recycler

 

Core-Recycler jest urządzeniem, które nie tylko zbiera wykorki i obrabia wykorki ale poprzez swoje zastosowanie kompletnie zmienia proces aeracji green.

 

Stosowanie:

1.       Najpierw piaskowanie ilością ok. 50 % normalnej dotychczasowo stosowanej dawki piasku

-          Piasek tworzy barierę, która szczególnie w wilgornych warunkach ułatwia pobieranie wykorków

-          Podczas procesu recyklingowania następuje przemieszanie świeżego sterylnego piasku z dotychczasowym piaskiem warstwy nośnej trawy

-          Na miękkie greeny i teesy po aeracji nie jest konieczne wjeżdżanie ciężkimi piaskarkami a co za tym idzie oszczędza nam to mozolną pracę wałowania po aeracji

 

2.Zabieg aeracji koreczkowej, nie ma ograniczeń w zakresie głębokości i grubości zastosowanych narzędzi

 

3. Proces recyklingu może rozpocząć się natychmiast po zabiegu aeracji. Przy bardzo mokrych wykorkach zaleca się odczekać ąz korki przeschną. Przy suchej pogodzie należy liczyć się z kurzem i mocnym pyleniem w czasie rozdrabniania wykorków

 

4. Prace końcowe tj. wczesanie / wszczotkowanie mixu piasku mogą rozpocząć się natychmiast. Ewentualne drobne resztki materiału organicznego zdmuchnąć dmuchawą.  

 

Oszczędności -  dzięki zastosowaniu Core Recyclera przy uwzględnieniu zaproponowanej technologii procesu:

 

1.       Piasek  - Oszczędności w ilości, zakupie, transporcie i wczesaniu

 

2.       Wykorki - Redukcja ilości i czasu poświęconego na ich transport, redukcja czasu                                                                                                                                                                                    pracy podczas zbierania szczególnie porównując do pracy ręcznej

 

3.       Środki odżywcze - Oszczędność w nakładach na nawożenie, gdyż środki odżywcze i życie   mirkobiologiczne z warstwy nośnej pozostają w murawie a nie są wywożone

4.       Zyski z greenfee - Dzięki szybszemu zadarnieniu otworów po aeracji na green i tee       maleją straty z wpływów z greenfee jeśli chodzi o upusty.  

 

 

32cb18a173efe588987196eb65a405c8.jpg

 

First Warsaw Golf jako pierwsze pole w Polsce może pochwalić się posiadaniem tej maszyny

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

 

STRI logo-171x116.jpg

 

 

Poniżej przetłumaczone badanie wykonane przez angielski instytut badawczy STRI

PODSUMOWANIE BADANIA

 

TEST SPRAWDZAJĄCY WPŁYW I DZIAŁANIE MASZYNY WIEDENMANN CORE RECYCLER NA GREENIE GOLFOWYM Z PODBUDOWĄ PIASKOWĄ

 

PRZEPROWADZONY PRZEZ DR CHRISTIANA SPRING, KIEROWNIK BADAŃ W STRI

 

 

CEL BADANIA

Celem tego eksperymentu było zbadanie efektów przy użyciu Core Recyclera na podstawowych obszarach szkoleniowych pól golfowych w porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak wyciąganie wykorków  i stosowania materiału top-dressing.


METODOLOGIA

Core Recycler użyto do tego, aby zberać wykorki z trawnika oraz je zrecyklingować, po tym jak zostały one wyciągnięte aeratorem na greenie z podbudową piaskową w zakładzie badawczym STRI w Bingley w Wielkiej Brytanii, celem napowietrzenia warstwy nośnej.  Wpływ recyklingu wykorków porównano z obszarem, gdzie wykorki zebrano i usunięto ręcznie. Po zebraniu wykorków na całej powierzchni testowej wykonano top-dressing czystym piaskiem  (średnioziarnistym), aby wypełnić wszelkie pozostałe po aeracji drążonej otwory i przywrócić płaską powierzchnię badawczą. Podczas tego procesu zaprotokołowano  ilość piasku, który został użyty w każdej części.


Wpływ Core Recyclera oraz  konwencjonalnych zabiegów zbierania i usuwania wykorków oceniano mierząc jakość i barwę darni, wskaźnik chlorofilu, index wegetacji NDVI, odsetek aktywnych bakterii i grzybów, twardość warstwy górnej, zagęszczanie gleby i gładkość powierzchni. Dane analizowano stosując t-test w celu określenia, czy różnice między dwoma zabiegami mają znaczenie statystyczne na odpowiednich greenach.


GŁÓWNE WYNIKI

Znaleźliśmy następujące główne skutki oddziaływania Core Recyclera Wiedenmann w porównaniu do konwencjonalnego zbierania i usuwania wykorków:


• Przy zastosowaniu Core Recyclera pozostało tyle samo materiału organicznego, jak przy konwencjonalnym procesie zbierania i usuwania wykorków.

• Dzięki wykorzystaniu Recycler Core ilość materiału, który został zastosowany do top-dressingu zmniejszył się średnio o 40%.

• Na terenie gdzie stosowano Core Recyclera znacznie rzadziej wystąpowały choroby.

• Dzięki recycklingowi wykorków został w glebie znacznie większy odsetek aktywnych populacji bakteryjnych i grzybiczych

• Nie odnotowano jednoznacznego działania zabiegu  na głębokość penetracji, twardość powierzchniową i objętościową zawartość wody w glebie.

• Na darni greenów z podbudową piaskową z wysokim udziałem kostrzewy (> 85%  kostrzewa czerwona) zwiększył się stres dla źdźbła po zastosowaniu Core Recyclera, co pokazało się poprzez niewielkie przebarwienia trawy. Skutek ten został zniwelowany przez dostarczanie odpowiednich składników odżywczych.

• Korzyści zastosowania Core Recyclera były wyraźnie rozpoznawalne. W ramach racjonalnego programu pielęgnacji jest on bardzo przydatnym narzędziem w arsenale greenkeepra i opiekuna boiska.  


Kontakt z PSG

Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów
13-100 Nidzica; ul. Kopernika 3/8

 

Prezes Zarządu

Tomasz Klimza ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

tel. 663 303 347, 

 

Vice-Prezes

Bartosz BychowskiTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

tel. 512 130 280

 

Sekretarz

Piotr Janusz; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel. 661 296 796

 

deere elkner barenbrug hein
bonita polger prograss perrot
perfetto sibelco logo betkowski logo 2

Patronat medialny

logo-bis topgolf