Kto jest kim

Pierwsze spotkania kierowników technicznych pól golfowych w Polsce odbywały się w kontekście spotkań z przedstawicielami handlowymi, których produkty i technologie znajdowały zastosowanie na polu golfowym.

bis 1b

Były to firmy nawozowe i maszynowe, które do dziś są członkami wspierającymi stowarzyszenie. Spotkania te były okazją do wymiany doświadczeń i spostrzeżeń pomiędzy poszczególnymi greenkeeperami. W 2003 roku na spotkaniu w Częstochowie pole golfowe Rosa (właśnie powstawał plan jego budowy) było świadkiem pierwszej inicjatywy stworzenia organizacji dla ludzi zawodowo zajmujących się zielenią sportową, a raczej golfową. Na spotkaniu ogólnie wymieniono uwagi i spostrzeżenia na temat tego, jaki kształt ma mieć ta organizacja i jaki jest jej cel istnienia.

Podstawowe założenia

bis 2W 2004 roku postulaty z Częstochowy znalazły finał i powołano Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów, którego podstawowym założeniem jest:

  • podnoszenie świadomości greenkeeperów,
  • dokształcanie greenkeeperów,
  • wymiana informacji,
  • wprowadzanie odpowiednich standardów i metodyki pracy w zawodzie greenkeepera.

Uwzględniając ówczesne potrzeby rynku golfowego oraz potencjalne możliwości stowarzyszenia, podjęto decyzję o konieczności organizowania corocznych spotkań szkoleniowych i działalności mogącej podnosić kwalifikacje członków, dzięki udziałowi w spotkaniach szkoleniowych i wyjazdach.

To już osiem lat

W trakcie ośmioletniej działalności PSG co roku organizowało konferencje, doroczne turnieje golfowe dla członków oraz – co najważniejsze w pracy greenkeeperów – tzw. bieżącą możliwość wymiany informacji pomiędzy członkami. W trakcie swojej działalności stowarzyszenie gościło na swoich spotkaniach prelegentów z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Holandii. Na konferencjach PSG gościli także prelegenci z polskich ośrodków naukowych: IHAR Radzików, UWM Olsztyn, SGGW i innych. W ostatnich dwóch konferencjach brała udział znaczna grupa osób związanych z działalnością Ośrodków Sportu i Rekreacji. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady dr Marii Prończuk dotyczące chorób występujących w trawach gazonowych i sposobów ich zwalczania.

Wspólne cele

bis 3Po decyzji UEFA o organizacji w Polsce mistrzostw, kilka ośrodków sportowych dołączyło do struktur stowarzyszenia. Obecnie PSG zrzesza około 50 członków, są to head greenkeeperzy pól golfowych i boisk sportowych oraz firmy dostarczające produkty i technologie do wykorzystania na obiektach sportowych, na których znajduje się murawa naturalna lub syntetyczna. PSG jest członkiem Polskiego Związku Golfa i bierze aktywny udział w tworzeniu wizerunku golfa na polskim rynku. Dzięki zacieśnionej współpracy z IHAR Radzików (doktorantem Kamilem Prokopiukiem i prof. Grzegorzem Żurkiem) PSG może zaoferować niezależne opinie, ekspertyzy i zalecenia dotyczące sposobu użytkowania naturalnych nawierzchni trawiastych.

Fachowe podejście

PSG to grupa ludzi tworząca panel dyskusyjny w dziedzinie profesjonalnego użytkowania muraw trawiastych. W gronie członków (oprócz ludzi, którzy codziennie odpowiadają za funkcjonowanie 50 ha nisko koszonego trawnika i są specjalistami w swoim fachu) są także firmy dostarczające technologie umożliwiające utrzymanie doskonałej jakości murawy koszonej codziennie na wysokość 3–4 mm. Stowarzyszenie zaprasza do współpracy osoby związane z utrzymaniem boisk piłkarskich i może zaproponować:

  • gotowe rozwiązania dla większości problemów występujących na boisku piłkarskim,
  • fachowe doradztwo oparte na doświadczeniu wyniesionym z pól golfowych,
  • konsultacje z najwyższej jakości specjalistami z tzw. branży trawnikowej.

 

Władze

bis 4mPolskie Stowarzyszenie Greenkeeperów jest reprezentowane przez zarząd, w skład którego wchodzą:

Tomasz Klimza – prezes, Grzegorz Szulczyński – wiceprezes oraz Piotr Janusz – sekretarz.

Kontakt

Wszyscy zainteresowani wstąpieniem w struktury PSG w celu objęcia działalnością rynków golfowego i sportowego mogą się kontaktować – dane PSG oraz członków wspierających stowarzyszenie są dostępne na stronie www.golfpsg.org. Istnieje również możliwość bezpośredniego kontaktu z zarządem pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. | Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Artykuł opublikowany w "boiska i stadiony ∷ nr 7 // półrocznik dla profesjonalistów"


Kontakt z PSG

Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów
13-100 Nidzica; ul. Kopernika 3/8

 

Prezes Zarządu

Tomasz Klimza ; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

tel. 663 303 347, 

 

Vice-Prezes

Bartosz BychowskiTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  

tel. 512 130 280

 

Sekretarz

Piotr Janusz; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

tel. 661 296 796

 

deere elkner barenbrug hein
bonita polger prograss perrot
perfetto sibelco logo betkowski logo 2

Patronat medialny

logo-bis topgolf