Międzynarodowa Konferencja FEGGA 2020 Galway Irlandia

FEGGA jest europejską federacją zrzeszającą stowarzyszenie greenkeeperów z całej Europy a w ostatnich latach dołączyły do niej również stowarzyszenia z innych kontynentów. Co roku stowarzyszenia te spotykają się by wspólnie ustalać plan współpracy dla aktualnych palących tematów z jakimi boryka się nasza branża. Polskie Stowarzyszenie Greenkeeperów ostatni raz członkiem FEGGA było w 2006. Od tamtej pory uczestniczyliśmy 3 razy w spotkaniach Fegga, aby na bieżąco być z tematami jakie nurtują branże golfową oraz żeby nawiązać trwałą współpracę i dołączyć do federacji jako członek.W tym roku spotkanie FEGGA odbyło się w dniach 18-20 lutego 2020 w Galway w Irlandii. Na spotkaniu obecny był prezes stowarzyszenia Tomasz Klimza oraz członek stowarzyszenia Rafał Chwalisz. Oprócz Polskiego Stowarzyszenie Greenkeeperów na spotkanie zjechało się 19 stowarzyszeń z całego świata między innymi Amerykanie i Australijczycy. Bardzo miłym akcentem było spotkać się z wieloma stowarzyszeniami z którymi utrzymujemy już kontakt. Między innymi z Czechami, Niemcami Austriakami, z Estonią, z Holandią . Było to największe spotkanie ostatnich lat na którym poruszone zostało bardzo wiele tematów.


W pierwszy dzień mieliśmy okazję zwiedzić zjawiskowe pole golfowe Galway Bay Golf zarządzane przez Damiana Colemana, podyskutować z nim na temat jego filozofii utrzymania pola, oraz warunków z jakimi mierzy się na codzień. Dalsza część dnia pierwszego konferencji to prezentacje m.in nt potrzeby większej bardziej sprecyzowanej edukacji dla członków stowarzyszeń zgodnie z ich wymaganiami, włączając w to edukacje online, P2P, a także możliwości odbycia praktycznych stażów. Kolejna prezentacja skupiała się na ogólnych problemach z ilością greenkeeperów w branży, zostały pokazane możliwości zwiększania członków w stowarzyszeniach, zachowania ilości członków, kreowania wartości dla których członkowie mieli by zostać, a także nad wyzwaniem z niedostatecznym wynagrodzeniem w branży. Ostatnia prezentacja zza ocanu obfitowała w wiele ciekawych metod i informacji z punktu widzenia największego rynku golfowego USA i stowarzyszenia skupiającego 19 tys członków. M.in programy edukacyjne z rożnych dziedzin dla dzieci na polach golfowych. Na zakończenie dnia odbyła się praca w podgrupach i wypracowywanie najlepszych rozwiązań do zadanych tematów. Nasza grupa próbowała znaleźć najlepsze rozwiązania jak wypromować zawód greenkeepera, zwiększyć jego rozpoznawalność a także świadomość wśród golfistów i społeczeństwa.

Drugi dzień obfitował w prezentacje o aktywnym wdrażaniu bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju. Były przedstawione nowości w nasiennictwie, w gospodarce nawozowej, wiele podpowiedzi o odpowiedzialnym gospodarowaniu wodą, prezentacja o wprowadzanych inicjatywach w Irlandii nad zachowaniem populacji zapylaczy i roli pól golfowych w tym procesie. Zostały też przedstawione wyniki największych do tej pory europejskich badań nt świadomości ekologicznej i zrównoważonego rozwoju. Dalsza część dnia to praca w podgrupach z firmami wspierającymi, które mogły przedstawić swoje wizje na temat wsparcia naszej branży.


W trzecim dniu zapoznaliśmy się z programem Golf Course 2030 wdrażanym przez R&A. Następnie zostały poruszone kwestie wspólnego finansowania badań przeprowadzonych przez instytuty naukowe. Zostały przedstawione główne obawy i problemy w danych krajach związanych z branżą. Poznaliśmy między innymi bardzo złą sytuację z słodką wodą w Portugalii. Jak również austriacki punkt widzenia na przyszłe wyzwania jakie są w środkowej Europie. Próbowaliśmy wspólnie zastanowić się co rok 2020 nam pokaże i czy będzie przełomowy. Kolejna prezentacja to historia pracy Grahama Bratta na polu golfowym goszczącym 2019 turniej Irish Open. No sam koniec kilka kobiet przedstawiło swoje ścieżki kariery i doświadczenia związane z życiem i pracą greenkeepa. rzucając nowe światło że ta branża jest bardzo otwarta dla kobiet.
Uzbrojeni mnóstwo nowych pomysłów zakończyliśmy spotkanie zmęczeni ale pozytywnie nastawieni. Do boju! TK

http://www.fegga.org/


Drukuj   E-mail