Core Recycler by Widennmann

Core Recycler by Widennmann

Core-Recycler jest urządzeniem, które nie tylko zbiera wykorki i obrabia wykorki ale poprzez swoje zastosowanie kompletnie zmienia proces aeracji green.

Stosowanie:

1. Najpierw piaskowanie ilością ok. 50 % normalnej dotychczasowo stosowanej dawki piasku

  • - Piasek tworzy barierę, która szczególnie w wilgornych warunkach ułatwia pobieranie wykorków
  • - Podczas procesu recyklingowania następuje przemieszanie świeżego sterylnego piasku z dotychczasowym piaskiem warstwy nośnej trawy
  • - Na miękkie greeny i teesy po aeracji nie jest konieczne wjeżdżanie ciężkimi piaskarkami a co za tym idzie oszczędza nam to mozolną pracę wałowania poaeracji

 2.Zabieg aeracji koreczkowej, nie ma ograniczeń w zakresie głębokości i grubości zastosowanych narzędzi

 3. Proces recyklingu może rozpocząć się natychmiast po zabiegu aeracji. Przy bardzo mokrych wykorkach zaleca się odczekać ąz korki przeschną. Przy suchej pogodzie należy liczyć się z kurzem i mocnym pyleniem w czasie rozdrabniania wykorków

 4. Prace końcowe tj. wczesanie / wszczotkowanie mixu piasku mogą rozpocząć się natychmiast. Ewentualne drobne resztki materiału organicznego zdmuchnąć dmuchawą.

 Oszczędności - dzięki zastosowaniu Core Recyclera przy uwzględnieniu zaproponowanej technologii procesu:

 1. Piasek - Oszczędności w ilości, zakupie, transporcie i wczesaniu

 2. Wykorki - Redukcja ilości i czasu poświęconego na ich transport, redukcja czasu pracy podczas zbierania szczególnie porównując do pracy ręcznej

 3. Środki odżywcze - Oszczędność w nakładach na nawożenie, gdyż środki odżywcze i życie mirkobiologiczne z warstwy nośnej pozostają w murawie a nie są wywożone

4. Zyski z greenfee - Dzięki szybszemu zadarnieniu otworów po aeracji na green i tee maleją straty z wpływów z greenfee jeśli chodzi o upusty.

 
First Warsaw Golf jako pierwsze pole w Polsce może pochwalić się posiadaniem tej maszyny

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 



Poniżej przetłumaczone badanie wykonane przez angielski instytut badawczy STRI

PODSUMOWANIE BADANIA
TEST SPRAWDZAJĄCY WPŁYW I DZIAŁANIE MASZYNY WIEDENMANN CORE RECYCLER NA GREENIE GOLFOWYM Z PODBUDOWĄ PIASKOWĄ
PRZEPROWADZONY PRZEZ DR CHRISTIANA SPRING, KIEROWNIK BADAŃ W STRI

CEL BADANIA

Celem tego eksperymentu było zbadanie efektów przy użyciu Core Recyclera na podstawowych obszarach szkoleniowych pól golfowych w porównaniu do tradycyjnych metod, takich jak wyciąganie wykorków i stosowania materiału top-dressing.

METODOLOGIA

Core Recycler użyto do tego, aby zberać wykorki z trawnika oraz je zrecyklingować, po tym jak zostały one wyciągnięte aeratorem na greenie z podbudową piaskową w zakładzie badawczym STRI w Bingley w Wielkiej Brytanii, celem napowietrzenia warstwy nośnej. Wpływ recyklingu wykorków porównano z obszarem, gdzie wykorki zebrano i usunięto ręcznie. Po zebraniu wykorków na całej powierzchni testowej wykonano top-dressing czystym piaskiem (średnioziarnistym), aby wypełnić wszelkie pozostałe po aeracji drążonej otwory i przywrócić płaską powierzchnię badawczą. Podczas tego procesu zaprotokołowano ilość piasku, który został użyty w każdej części.

Wpływ Core Recyclera oraz konwencjonalnych zabiegów zbierania i usuwania wykorków oceniano mierząc jakość i barwę darni, wskaźnik chlorofilu, index wegetacji NDVI, odsetek aktywnych bakterii i grzybów, twardość warstwy górnej, zagęszczanie gleby i gładkość powierzchni. Dane analizowano stosując t-test w celu określenia, czy różnice między dwoma zabiegami mają znaczenie statystyczne na odpowiednich greenach.

GŁÓWNE WYNIKI

Znaleźliśmy następujące główne skutki oddziaływania Core Recyclera Wiedenmann w porównaniu do konwencjonalnego zbierania i usuwania wykorków:

• Przy zastosowaniu Core Recyclera pozostało tyle samo materiału organicznego, jak przy konwencjonalnym procesie zbierania i usuwania wykorków.

• Dzięki wykorzystaniu Recycler Core ilość materiału, który został zastosowany do top-dressingu zmniejszył się średnio o 40%.

• Na terenie gdzie stosowano Core Recyclera znacznie rzadziej wystąpowały choroby.

• Dzięki recycklingowi wykorków został w glebie znacznie większy odsetek aktywnych populacji bakteryjnych i grzybiczych

• Nie odnotowano jednoznacznego działania zabiegu na głębokość penetracji, twardość powierzchniową i objętościową zawartość wody w glebie.

• Na darni greenów z podbudową piaskową z wysokim udziałem kostrzewy (> 85% kostrzewa czerwona) zwiększył się stres dla źdźbła po zastosowaniu Core Recyclera, co pokazało się poprzez niewielkie przebarwienia trawy. Skutek ten został zniwelowany przez dostarczanie odpowiednich składników odżywczych.

• Korzyści zastosowania Core Recyclera były wyraźnie rozpoznawalne. W ramach racjonalnego programu pielęgnacji jest on bardzo przydatnym narzędziem w arsenale greenkeepra i opiekuna boiska.

 


Drukuj   E-mail