Gospodarowanie wodą na polu golfowym

Gospodarowanie wodą na polu golfowym

Ręczne podlewanie zapewnia najbardziej oszczędne nawodnienie obszaru.
Zużycie wody na wielu polach golfowych, jest pod szczególnym nadzorem. Trawa naturalnie zużywa w obecnym okresie więcej wody na dobę, ze względu na długość dnia i panujące temperatury.

Niektórzy budują na tym tezę, że dodatkowa dawka wody na green jest najlepszym sposobem na utrzymanie wysokiej jakości trawy. Czy jest tak naprawdę? Poniżej pięć punktów odnośnie gospodarki wodnej, które powinniśmy wiedzieć odnośnie obszaru green.

1.Woda kumuluje ciepło, dlatego ostrożnie z podlewaniem.
Rośliny potrzebują wody do schładzania i translokacji składników pokarmowych. Jednak musimy pamiętać że woda ma duże zdolności do magazynowania ciepła. Gdy większość kapilar jest wypełniona wodą cała warstwa wegetacyjna może się bardzo nagrzać i w języku potocznym korzenie się „gotują”. Musimy pamiętać, ze nadmiar wody jest tak samo szkodliwy jak jej brak.

2.Wysokie zasolenie (duża ilość NPK w glebie) może skutecznie ograniczyć pobieranie wody przez rośliny.
W wodzie często są rozpuszczone sole składników pokarmowych, przy odparowaniu wody z gleby stężenie soli w glebie może znacząco wzrosnąć, hamując pobieranie wody przez korzenie w skrajnych przypadkach woda wędruje z rośliny do gleby. Dlatego istotnym jest monitorowanie zasolenia gleby. Okresowe przelewnie profilu glebowego przemywa go z zawartych w min soli.

3.Upewnij się rankiem, że ilość w glebie wystarczy na cały dzień.
Najlepszy czas na podlewanie to wczesny poranek. Ten czas podlewania pozwala na maksymalne wnikanie wody do gleby (minimalne parowanie) jednocześnie zbijanie rosy i minimalny okres wilgotnego liścia (ograniczanie sprzyjających warunków dla patogenów). Trawa w ciągu dnia wykorzystuje wodę z gleby do kontrolowania temperatury. W ciągu dnia należy monitorować wilgotność gleby przy użyciu odpowiednich urządzeń.

4.Okresowe zraszanie trawy schładza rośliny i glebę na greenie.
Zraszanie green (NIE PODLEWANIE) jest praktyką polegającą na aplikacji niewielkiej ilości wody na powierzchnię green w celu obniżenia temperatury roślin i gleby. Woda w trakcie parowania pochłania znaczne ilości energii z otoczenia w trakcie parowania. Najlepsze efekty schładzania uzyskujemy poprzez zraszanie w połączeniu z cyrkulacją powietrza.

Link do filmu:

https://www.youtube.com/watch?v=r4etgP9DIWc&;index=4&list=PLwj31x_xFLecVhPP1SW-VphP6abIXHUa-

5.Ręczne podlewanie nie jest marnotrawstwem wody, to znaczna oszczędność.
Wielu golfistów zastanawia się nad sensem ręcznego polewania green w przypadku zaawansowanych systemów irygacyjnych. Jednak uruchamianie zraszacza, który oblewa ponad 1000 m2 w celu nawodnienia przeschniętego breaku na greenie mija się z celem. Ręczne podlewanie zapewnia dawkowanie wody w miejscach, które tego potrzebują zapewniając najwyższej jakości warunki do gry bez zbędnego marnotrawstwa wody.

Teks tłumaczony ze stron USGA autor Pat Gross

Piotr Janusz


Drukuj   E-mail