XIII Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Greenkeeperów - TOYA Wrocław

XIII Konferencja Polskiego Stowarzyszenia Greenkeeperów - TOYA Wrocław

W dniach 7-9 luty 2017 odbyła się trzynasta konferencja szkoleniowa Polskiego Stowarzyszenia Greenkeeperów. Cieszy nas bardzo duża frekfencja wynoszaca w drugi dniu ok 90 osób.

Tegoroczne szkolenie zgromadziło profesjonalistów i fascynatów z pól golfowych, boisk piłkarskich jak również firm usługowych działających w branży trawnikowej. Tym razem miejscem spotkania był obiekt Toya Golf & Country Club we Wrocławiu.

 

Dzięki uprzejmości Toya mieliśmy okazję zacząć spotkanie od praktycznych zajęć prowadzonych przez Prezesa PSG i chłopaków z Betkowski Serwis, na których można było zobaczyć jak ustawiać i regulować kosiarki wrzecionowe, jak wygląda ostrzenie wrzecion i noży spodnich tzw bedknife oraz jak prawidłowo regulować i użytkować opryskiwacz. Mnóstwo pytań w czasie zajęć poruszały w zasadzie wszystkie aspekty utrzymania muraw sportowych. Kolejną prezentacje przedstawił nam kolega z czeskiego stowarzyszenia greenkeeprow Kamil Pecenka, ktory bardzo fajnie pokazał nam jak na przestrzeni lat zmieniał się greenkeeping i jak nowoczesne technologie mogą nam pomóc w pracy. Prezes Tomasz Klimza podzielił się swoimi doświadczeniami odnośnie użytkowania systemu nawodnienia na polu Toya oraz ogólnymi zasadami wg których wyznaczać ilość potrzebnej wody do podlewania. Pierwszy dzień konferencji zakończył wykład Mick’a Higginsa z firmy Sibelco, który przedstawił nam wszystkie ‘tajemne’ informacje na temat piasków używanych do budowy obiektów jak również używanych do piaskowania.

Drugi dzień obfitował w mnóstwo informacji. Wpierw nasi goście z Anglii przedstawili bardzo przydatne infromacje odnoścnie chorób traw jak rówież konstrukcji warstwy wegetacyjnej. Pierwszy wykład Kate Entwisle w bardzo sprytny sposób ukazał nam że wiele patogenów może tworzyć takie same objawy chorobowe, które niezwykle łatwo pomylić i w efekcie stosować nieodpowiednią ochronę chemiczną, która będzie nieskuteczna. Druga część wykładu poruszała kwestie nicieni która u nas jest jeszcze mało znana.

Kolejny wykład poprowadził Alex Vickers, który fenomenalnie w bardzo łatwy i przystępny do zrozumienia sposób przedstawił wlaściwości fizyczne i ruch wody w warstwach wegetacyjnych oraz wytłumaczył dlaczego i w jaki sposób powstają problemy z wodą na obiektach sportowych.

Następnie druga prezentacja Mick’a przedstawiła ogólne informacje o systemach hybrydowych, opisując bardziej szczegółowo system Desso który jest stosowany na wszystkich boiskach Premier League w Anglii.

Pod koniec spotkania wynikami swojej pracy doktorskiej podzielił się z nami nasz kolega Kamil Prokopiuk, który zaznajomił nas ze swoimi badaniami na temat wpływu używania agrowłóknin na wydłużenie okresu wegetacji. Na sam koniec Piotr Janusz i Grzegorz Szulczynski po krotce opowiedzieli o stanie boisk w Polsce na podstawie ocen pod kątem mistrzostw U21.

Cała konferencja przebiegła sprawnie, z mnóstwem pytań, rozmów i informacji, które wierzymy że przydadzą się do ciągłego poprawiania jakości naszych muraw boiskowych, pól golfowych i trawników ozdobnych.

Tematycznie konferencja bardzo fajnie się zgrała w spójną całość i poszczególne prezentacje dopełniały się wzajemnie co nie było planowanym zabiegiem ;)

Dziękujemy wszystkim za przybycie i udział a w szczególności naszym sponsorom bez których takie spotkanie byłoby niemożliwe.

Wszystkiego najlepszego w nadchodzącym sezonie !!!

Pozdrawiam

Tomasz Klimza


Drukuj   E-mail