Pierwsi greenkeeperzy

Pierwsi greenkeeperzy

Czy zastawnawialiście się kiedy właściwie powstał zawód greenkeepra??
W księgach archiwalnych Aberdeen Golf Links z roku 1820 istnieje wzmianka o tym, że klub zgodził się płacić 4 funty szterlingi rocznie dla Alexandra Monroe za "opiekę nad linksami".

Monroe musiał wykazywać szczególna uwagę na utrzymanie dołków we właściwym stanie. Dwa lata później jego pensja zmalała do 3 funtów rocznie (powód nieznany).


Rys 1. Old Tom Morris

Warto zwrócić uwagę, że prawidłową nazwą jest słowo "greenkeeper" a nie "greenskeeper" gdyż historycznie nazwa "green" odnosiła się do całego terenu pola golfowego a nie tylko miejsca z dołkiem i flagą czyli obecnego putting green.

Także opiekowanie się "green" i profesja greenkeepera miała swój początek. Bardzo często pierwsi PRO zostawali greenkeeperami. Tak było w przypadku gentelmana nazywającego się Old Tom Morris 4 krotnego zwyciezcy British Open wciąż uważanego za wielkiego człowieka golfa. Morris na początku lat 50 XIX wieku został zatrudniony w klubie Prestwick Golf Club gdzie zaprojektował, rozplanował i utrzymywał pole. Nastepnie został greenkeeperem St Andrews w 1865 gdzie akurat stan pola był fatalny. Miał za zadanie poszerzanie fairway, powiększanie green, wprowadzanie technik greenkeeperskich rozwiniętych w Prestwick, wybudowanie 2 nowych green (dołek 1 i 18) i utrzymanie hazardów. Pozostał na tej pozycji do 1904 roku. Morris miał dwie zasady utrzymania trawy:

1. "Mair saund Honeyman" - czyli jego ciągłe powtarzanie do asystenta Honeymana aby aplikował więcej piasku na green, tee, i fairway gdyż wg niego piaskowanie było potrzebne aby "zachować charakter trawy"

2. "Nay Sunday play" - czyli nie ma gry w niedziele , trawa potrzebuje odpoczynku mimo iż gracze nie potrzebują

Do dnia dzisiejszego na nie ma gry na Old Course w niedziele za wyjątkiem turnieju British Open


Rys 2. Pierwsza kosiarka wrzecionowa rok 1830. Projekt: Edwin Budding 


Drukuj   E-mail